15.8 C
София
четвъртък, 29 май 2025

WMO: Глобалните температури ще надхвърлят тавана от 1.5 градуса в периода 2025-2029-а

Най-четени

Още от същото

Глобалните температури вероятно ще се повишат с повече от 1.5 градуса по Целзий в сравнение с равнищата отпреди индустриалната революция през следващите пет години, предупреждават учените от Световната метеорологична организация (WMO) в публикувания си на 28 май доклад. Новите средносрочни предвиждания включват за първи път и „изключително малко вероятен“ шанс (под 1%) затоплянето да надхвърли 2 градуса преди 2030-а.

След рекордния температурен ръст през 2024-а, средната глобална стойност на температурата близо до повърхността за всяка от годините между 2025-а и 2029-а ще е с между 1.2 и 1.9 градуса по Целзий над усредненото температурно равнище в периода 1850-1900 г., прогнозират учените в новия доклад на организацията по метеорология. Те оценяват на 80% вероятността поне една година в този петгодишен разрез да е по-топла от досегашния рекорд (понастоящем 2024-а). И на 86% шанса поне една година между 2025-а и 2029-а температурата да надвиши с повече от 1.5 градуса по Целзий равнищата преди индустриалната революция.

WMO предвиждат и 70% вероятност петгодишното средно затопляне за 2025-2029-а да е над 1.5 градуса по Целзий. Това е сериозен скок в сравенние с 47% в миналогодишния доклад (за 2024-2028-а) и над 32% в анализа от 2023 година.

Затоплянето с всяка допълнителна част от градуса води до по-вредящи горещи вълни, до екстремни валежи, интензивни засушавания, топене на ледените покриви, морския лед и ледниците, затопляне на водите на океана и увеличаване на морските равнища.

Учените предупреждават също за някои много влажни зими в Северна Европа през следващите пет години, което е един от ключовите климатични опасности за региона, водещ до риск от наводнения.

В Парижкото споразумение за климатичните промени държавите, които го подписаха, се съгласиха да ограничат глобалното затопляне с доста под 2 градуса по Целзий в сравнение с епохата преди индустриалната революция и да положат усилия да сведат ръста до 1.5 градуса, за да предотвратят най-тежките последствия от покачването на морските равнища, сушата, наводненията, горещите вълни и екстремните бури.

Средната глобална температура се повиши за първи път с повече от 1.5 градуса през 2024-а заради климатичния феномен Ел Ниньо в тропическия Пасифик, който затопли допълнително Земята над човешкия принос.

Вероятността за надвишаване на тавана на затопляне от 1.5 градуса през следващите пет години не означава траен пробив на лимита, защото стойностите за дългосрочното прегряване се усредняват в 20-годишен разрез. Учените обаче предупреждават, че тя в момента е с около 1.4 градуса над равнищата преди индустриализацията, измервани от базовия период 1850-1900 преди да започне повсеместното използване на изкопаеми горива. С други думи, сме на косъм от годините с температури над 1.5 градуса по Целзий.

В тазгодишния анализ на Световната метеорологична организация се прогнозира също, че валежната конфигурация от май до септември 2025-2029-а ще е по-влажна от предишните средни равнища за областта Сахел в Африка, Северна Европа, Аляска и Северен Сибир и ще е суха за това време на годината за Амазония. Арктическите затопляния пък ще продължат да надхвърлят глобалните средни стойности, което ще повлияе на дивите животни и на общностите в региона.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации