9.8 C
София
събота, 26 апр. 2025

За 100 работни дни – 10 нормативни акта за обществено обсъждане, отчете правосъдният министър

Най-четени

Още от същото

Министърът на правосъдието отчете, че за първите 100 работни дни на кабинета „Желязков“ са изготвили 10 нормативни акта, които са публикувани за обществено обсъждане.

По една от най-спешните задачи – възстановяването на плащанията към България по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) процесът по подготовка на всички законодателни реформи, които се изискват за възстановяване на второто плащане, е приключил. Това включва:

– Промени в Закона за медиацията, с които за 12 групи търговски и граждански дела се дава възможност за решаване на спора по-бързо и ефективно чрез медиация, като се въвежда задължителна информационна среща.
– Приет на първо четене законопроект за лицата, подаващи сигнали.
– Изготвени промени в Закона за несъстоятелността на физическите лица, с които олекотяваме процедурата.
– Промени в АПК за въвеждане на електронно правосъдие по административни дела.

По другата неотложна задача – излизането на България от „сивия списък“ са подготвени изменения в НК, НПК и ЗАНН. С тях се въвеждат мерки срещу прането на пари, подкупването на длъжностни лица и финансирането на тероризма. Вчера (24 април) министър Георгиев докладва лично напредъка пред Групата за финансови действия (FATF) и Комитета MONEYVAL към Съвета на Европа.

Не на последно място екипът на правосъдния министър е стартирал отново работата по регулиране на лобистките дейности, съвместно с неправителствения сектор, което е изискване за третото плащане по НПВУ.

Министърът на правосъдието обръща внимание в отчета си за първите 100 дни, че мерките за спиране на войната по пътищата са ключови за кабинета.

Така – след близо 2 години забавяне Народното събрание е приело на първо четене законопроекта, който той – в качеството си на бивш председател на Столичния общински съвет и Йорданка Фандъкова – като кмет за София, заедно със сдружението на общините са изготвили, за включване на общинските трафик-камери към системите за контрол на скоростта.

Освен това през първите 100 дни екипът на Георги Георгиев е подготвил и пакет от законодателни промени в НПК, в Закона за съдебната власт и в Наредбата за вещите лица, които целят ускоряване на работата на съдилищата по делата за ПТП и затягане на режима за вещите лица по автотехническите експертизи.

Създадени са и допълнителни възможности за разпит на вещи лица чрез видеоконферентна връзка с цел по-бързо правосъдие и повишаване на качеството на експертизите, включително и с изпит за признаване на правоспособност на вещите лица.

Работи се и по затягане на контрола върху арбитражните съдилища. Предстои публикуването на промените в Закона за международния търговски арбитраж.

В последния месец Инспекторатът на Министерство на правосъдието по Закона за съдебната власт е започнал мащабна акция по проверка на арбитражи, които са постановили изключително спорни решения.

Във връзка с фрапиращи случаи на отнемане на имоти на самотни и възрастни хора, зад които стоят отлично подготвени мрежи от лица на различни нива, министър Георгиев е разпоредил проверка, в резултат на която било отнето правото на ЧСИ от София да упражнява професията. Проверките продължават.

След случая на жестоко причинената смърт на животни в Перник, Министерството на правосъдието е подготвило промени в НК, с които се предлагат нови, по-тежко наказуеми състави за проявена особена жестокост към животни, когато деянието е заснето с цел разпространение или друга користна цел.

Правосъдното министерство работи и по разширяване на дейността на Националното бюро за правна помощ заедно с Адвокатските съвети по места в помощ на гражданите, жертви на домашно насилие. По този повод над 70 експерти са се включили в работна група, която трябва да транспонира директивата за борба с насилието над жени и домашното насилие. На сайта на правосъдното министерство е направена специална секция с най-важната информация, която трябва да знаят жертвите на домашно насилие.

Министерството се включило активно в разработването на законодателни промени за улесняване на достъпа до пазара на труда на граждани от трети страни, което е важно за бизнеса.

При приемането на бюджета за 2025 г. ръководството на министерството защитило пред Народното събрание необходимостта от увеличаване на заплатите на над 5 000 служители в Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, Главна дирекция „Охрана“ и Бюрото по защита на застрашените лица към Министерството на правосъдието, завършва отчета си министър Георги Георгиев.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации