9.8 C
София
понеделник, 28 апр. 2025

За 2024 г. ДАНС отчита: 87 проверки и производства за посегателства срещу финансовата сигурност

Най-четени

Още от същото

През 2024 г. по информация на ДАНС са образувани 87 прокурорски проверки и досъдебни производства, включително на Европейската прокуратура, за посегателства срещу финансовата сигурност. Това пише в доклада на ДАНС за изминалата година.

Сред посегателствата са изброени: схема от типа „финансова пирамида“, при която български граждани са убеждавани да направят вложения в нелицензиран за целите на инвестиционното посредничество търговец; инвестиционни измами с участието или чрез използване името на българско дружество, занимаващо се официално с управление на платформа за криптовалути; престъпна схема за регистриране на фирми на подставени лица с цел създаване на произход на стоки и последващо незаконосъобразно ползване на данъчен кредит и други.

Допълнително, ДАНС отчита, че е изпълнявала действия, възложени ѝ от органите на прокуратурата, по 151 досъдебни производства и прокурорски проверки, в т.ч. образувани от Европейската прокуратура и в предходен период.

Сред значимите резултати от успешното взаимодействие между органите на ДАНС и Прокуратурата е проведената на 11 септември 2024 г. съвместно с Агенция „Митници“ и Министерството на вътрешните работи и под ръководството на Окръжна прокуратура – Хасково операция по разкриване и документиране на незаконна дейност, свързана с контрабанда на благородни метали през границите на България.

Действията са предприети в резултат на постъпила в ДАНС информация за действащ контрабанден канал от Европа през България за Турция и обратно. При операцията във фабрични кухини на арматурното табло на лек автомобил с българска регистрация, отклонен за проверка на Граничния контролно-пропускателен пункт „Капитан Андреево“, са открити отливки и изделия от злато и златни сплави с общо тегло 124.7 кг и с приблизителна стойност 10.6 млн. лева. Образувано е досъдебно производство и са задържани 2 лица.

От ДАНС е инициирана международна операция за пресичане и документиране дейността на престъпни групи, ангажирани с незаконно производство и продажба на тютюневи изделия.

Във финалната фаза от провеждането ѝ в координация с партньорските служби на Испания, през март и април 2024 г. в Мадрид и Лусена са разкрити 2 нелегални фабрики с оборудване за производство, пакетиране и дистрибуция на цигарени изделия от известни марки.

Арестувани са общо 20 души като предполагаеми членове на престъпната организация, 15 от които са български граждани. Иззети са над 6 млн. къса фалшиви цигари, както и 33 т суров тютюн на обща стойност над 7.5 млн. евро.

Каналите за трафик на акцизни стоки и забранени вещества продължават да генерират значителен финансов ресурс, който впоследствие се насочва за легализиране чрез икономически операции и създава условия за корупционен натиск.

За противодействие на тези и други рискови процеси при изпирането на пари, през 2024 г. са осъществени редица съвместни операции и обмен на информация с компетентни национални органи и съюзнически служби.

По информация на ДАНС и съвместно с Министерството на вътрешните работи и Агенция „Митници“ са проведени операции по противодействие разпространението на наркотични вещества, сред които: на 26 януари при процесуално-следствени действия под ръководството и надзора на Окръжната прокуратура – Пловдив са иззети 40 полиетиленови пакета с марихуана с общо тегло 20 килограма.

Задържани са двама български и 1 турски гражданин; на 11 юни при операция по пресичане на международен канал за трафик на наркотици под надзора на Окръжната прокуратура – Хасково на ГКПП „Капитан Андреево“ на изход към Турция е осъществена щателна митническа проверка на лек автомобил с българска регистрация.

Иззето е наркотично вещество – кокаин, с тегло от 3.5 кг.; на 8 октомвир при процесуално-следствени действия на автомагистрала „Тракия“ под надзора на Окръжната прокуратура – Пловдив от товарен автомобил са иззети вакуумирани пакети, съдържащи близо 61 кг марихуана и 16.5 кг синтетичен канабиноид.

Съществена част от действията, насочени към минимизиране и неутрализиране на рисковете за националната сигурност, е контролната и методическата дейност по Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП) и Закона за мерките срещу финансирането на тероризма (ЗМФТ).

През 2024 г. общо по реда на двата закона в Специализирана административна дирекция „Финансово разузнаване“– ДАНС (САД ФР) са получени 3771 уведомления за съмнителни сделки и операции. След извършен предварителен или опростен анализ са образувани 1296 оперативни преписки и 1466 информационно-аналитични преписки.

Въз основа на извършени от САД „Финансово разузнаване“ проверки със заповеди на длъжностно лице от ДАНС са спрени 52 съмнителни операции на обща стойност 4.451 млн. евро.

Извършени са 47 проверки на място на задължени лица по чл. 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП) и 34 проверки по документи по реда на чл. 108, ал. 8 от ЗМИП за изпълнението на чл. 101 – 105 от ЗМИП.

Връчени са 64 констативни протокола с 61 акта за установяване на административно нарушение по ЗМИП и Закон за мерките срещу финансирането на тероризма (ЗМФТ). Връчени са 25 наказателни постановления и са сключени 31 споразумения, с които са наложени имуществени санкции за общо 323 550 лева.

Агенцията е участвала активно в междуведомствените работни групи за изменение на нормативната база относно изпирането на пари и финансирането на тероризма за отстраняване на слабости и привеждането им в съответствие с препоръки на Групата за финансови действия (FATF).

Сред по-съществените резултати при противодействието на злоупотребите при управлението и разходването на средства от фондовете на Европейския съюз, е проведена през февруари 2024 г. специализирана операция съвместно с МВР. По случая е образувано досъдебно производство за нерегламентирано усвояване на средства от Европейския земеделски фонд чрез изкуствено създаване на условия за прикрито заобикаляне на регламентирания допустим лимит на помощта. Иззетите материали са приобщени към паралелно образувано досъдебно производство по описа на Европейската прокуратура.

През септември 2024 г. е проведена специализирана операция във връзка с досъдебно производство на Европейската прокуратура, образувано по информация на ДАНС за злоупотреба с целеви европейски средства по Оперативната програма „Иновации и конкурентоспособност 2014 – 2020“.

При процесуално-следствените действия е извършено претърсване на офиси и други имоти на територията на София, Ямбол, Пловдив и Ябланица, иззети са документи и инкриминирани вещи, проведени са множество разпити на свидетели. По информация на ДАНС относно фиктивно изпълнение на проекти за насърчаване на предприемачеството, финансирани по същата Програма, са образувани 5 други досъдебни производства на Европейската прокуратура.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации