20.8 C
София
петък, 11 юли 2025

Задава ли се алтернатива на TikTok в САЩ?

Най-четени

Още от същото

Все по-вероятно изглежда, че евентуалната продажба на TikTok ще означава, че потребителите в САЩ ще трябва да изтеглят ново приложение – а това може да доведе до почти напълно различно потребителско изживяване, пише CNN Business.

След като неколкократно отлагаше прилагането на закон, който задължава базираната в Китай компания майка на TikTok – ByteDance – да продаде приложението или да бъде забранено в САЩ, президентът Доналд Тръмп сега твърди, че има купувач за платформата. Междувременно TikTok разработва нова версия на приложението, предназначена изключително за американския пазар, която може да бъде пусната още на 5 септември, съобщава The Information.

Новината за възможно ново приложение не е напълно изненадваща. Основният въпрос е около алгоритъма, който задвижва изключително популярната страница „For You“ на TikTok. Китайското правителство нееднократно е заявявало, че ще блокира всякакъв трансфер на алгоритъма към нов собственик, което означава, че всяка нова американска версия на TikTok ще трябва да използва различен алгоритъм.

TikTok не е отговорил на запитване за коментар, а CNN не успя незабавно да потвърди достоверността на информацията.

Все пак новината потвърждава, че евентуална сделка може да има сериозни последици за 170 млн. американски потребители – включително промени в съдържанието, което виждат, и в потребителите, с които могат да взаимодействат.

Ето какво знаем до момента.

Ново приложение?

Според The Information, позовавайки се на двама анонимни източници, настоящото приложение TikTok ще бъде премахнато от американските магазини за приложения в деня, в който бъде пусната новата версия за САЩ. Въпреки това, потребителите може да продължат да използват старата версия до март следващата година. (Източниците предупреждават, че сроковете може да се променят.)

Според същите източници, прехвърлянето на профилите и съдържанието на потребителите към новото приложение също може да се окаже трудно. Освен това, това би могло да затрудни достъпа на американските потребители до съдържание от други страни – и обратно.

Всички тези смущения могат да накарат част от потребителите просто да напуснат приложението“, коментира Джим Джонстън, партньор в нюйоркската адвокатска кантора Davis+Gilbert.

Информацията сочи, че позицията на TikTok по отношение на създаването на отделно приложение за САЩ е претърпяла промяна от януари. Тогава адвокат на компанията заяви пред Върховния съд, че би отнело „много години“ да се създаде аналогично приложение за американски потребители и че то ще бъде „фундаментално различна платформа с различно съдържание“. Това вероятно остава вярно, дори ако TikTok вече не използва този аргумент, за да избегне създаването на ново приложение.

Защо се случва това?

ByteDance е подложена на натиск да намери нов собственик за американските операции на TikTok, след като миналата година тогавашният президент Джо Байдън подписа закон „продай или бъди забранен“ заради съображения за националната сигурност. Законът влезе в сила през януари, след като беше потвърден от Върховния съд.

Въпреки че законът позволява само едно отлагане на влизането в сила на забраната, Тръмп я е отложил три пъти, заявявайки, че иска да „спаси TikTok“, като улесни сделка за прехвърляне на контрола към американски собственици. ByteDance има срок до 17 септември, за да продаде американската част от бизнеса си или приложението ще бъде забранено в страната.

Миналата седмица Тръмп каза, че има група от „много богати“ хора, готови да купят американските операции на TikTok, като очаква те да бъдат обявени в близките дни. Не е ясно обаче дали китайското правителство е дало своето съгласие за такава сделка – в понеделник то отклони въпрос за статуса на преговорите.

Според Джонстън новината, че TikTok разработва ново приложение за САЩ дава известно основание да се вярва на краткия коментар на президента, че с ба лизо до сделка.

Големият проблем винаги е бил от китайска страна. Има достатъчно американски компании, които искат да придобият бизнеса, но всички сигнали сочеха, че от китайска страна няма желание или интерес за продажба“, добавя експертът.

Ще отговаря ли новото приложение на изискванията на закона?

Според закона, TikTok в САЩ след продажбата няма право да използва алгоритъма на ByteDance или да споделя потребителски данни с нея.

Това означава, че ByteDance може да запази миноритарен финансов дял в новото дружество – вариант, който Белият дом е разглеждал – но новото приложение трябва да има собствен, независим алгоритъм, за да отговаря на изискванията.

Законът също изисква данните на американските потребители да се съхраняват отделно от тези на останалите потребители по света. Новото приложение би улеснило това.

Някои юристи обаче смятат, че администрацията на Тръмп не е спазила изцяло закона, тъй като го е отлагала многократно, въпреки че се допуска само едно 90-дневно удължаване, ако сделка е в процес.

„Ако успееш да направиш достатъчно, че да изглежда сякаш си близо до изпълнение на закона, може би това ще е достатъчно“, казва Гаутам Ханс, преподавател в Юридическия факултет на Университета Корнел.

Според него, TikTok може би вече осъзнава, че дори ако настоящата администрация иска да го защити, бъдещи президенти могат да предприемат действия срещу приложението или неговите технологични партньори, включително магазини за приложения и облачни доставчици – и отлагането на сделката не може да продължи безкрайно.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации