Законът за изкуствения интелект (AI Act) насърчава AI грамотността по всички възможни начини, но той е само началната крачка. Това каза евродепутатът от групата на социалдемократите S&D Брандо Бенифей по време на дискусията „AI Literacy in the Places of Good Health and Well-Being“ („AI грамотност в местата за добро здраве и благополучие“), която се проведе тази седмица в Европейския парламент в Брюксел.
Събитието, чиито домакини са италианската новинарска агенция ANSA и Университетът в Утрехт, Нидерландия, е част от текущите изследователски дейности по проекта SOLARIS.
„Бранд Медия България“, издател на информационния бизнес сайт Economic.bg, е един дванадесетте участници по SOLARIS и единствен от страната. Economic.bg е медиен партньор на проекта.
AI Act насърчава AI грамотността по всички възможни начини, но той само индикира и адресира, няма как да преследва тази цел (бел. ред. – грамотността), и има нужда от повече действия – на законодателно и финансово ниво, на ниво политики, на европейско и национално ниво. Сега се намираме на много начален етап“, каза Бенифей.
Той обясни, че т. нар. дийпфейк (бел. ред. – изфабрикувано видео или аудио-визуално съдържание) стават все по-добри като инструменти за заблуда.
Имайки предвид факта, че днес хората може да вземат за истина нещо фалшиво, можем поне да им дадем инструмент за прозрачност (AI Act), за да знаят кога нещо е генерирано с изкуствен интелект или манипулирано от него“, каза евродепутатът.
Той даде пример, че така гражданите на ЕС поне ще знаят, че ако попаднат на видео, в което външен министър или премиер насърчават покупката на криптовалути, това видео вероятно е фалшиво. „Усилията за грамотността са ключови, затова смятам, че това, което правите, е много ценно“, смята Бенифей.
Не сме тук, за да „демонизираме“ технологиите и да кажем, че това е лошо, а да покажем какво могат да правят за демократичните процеси и че могат да се използват и за добри неща“, каза и проф. Федерика Русо, координатор на проекта SOLARIS.
В своето изказване тя представи историята на проекта, зародил се преди три години, когато темата е била нишова, а в следващите години е „избухнала“ в социалните мрежи и като употреба.
„В началото мислехме, че дийпфейковете са нещо смешно и че разполагаме с време, преди да започнем да се притесняваме, но не се оказа така“, каза Русо.
Тя обясни, че в първата част на проекта усилията са били фокусирани върху установяването на процеса на създаване на дийпфейк.
Качеството на дийпфейк съдържанието стана много високо за кратко време“, предупреди професорът.
Тя обясни, че зад всяко фалшифицирано видео стои цяла система от създател, разпространител, цел, аудитория и дискусии.
Следващата част от проекта ще се фокусира върху разпространението на такова съдържание и начините за неговото предотвратяване.
Опитваме се да разберем какво се случва в тази част от мрежата, какви са мерките, за да се блокира разпространението, както и какви мерки има за спиране на нещо, което вече е било разпространено“, добави Русо.
В свое трето изследване и уъркшопи от екипа на SOLARIS ще търсят отговорите на въпроси, като това какво според гражданите е положително AI съдържание или такова, което съдържа позитивни послания.
За SOLARIS
Изследователският проект SOLARIS, финансиран по програма „Хоризонт Европа“, има за цел да адресира предизвикателствата, породени от генеративните AI технологии, като насърчава международното сътрудничество и разработва рамки за управление на AI, демократична устойчивост и сигурност.
За повече информация относно проекта SOLARIS и уебинарите, моля посетете уебсайта на проекта.
Този проект е финансиран от Европейския съюз. Въпреки това, изразените възгледи и мнения са само на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за научни изследвания (REA). Нито Европейският съюз, нито предоставящият орган могат да носят отговорност за тях.
Източник: Economic.bg