Парламентарната Комисия по бюджет и финанси прие на първо четене проекта на Закон за пазарите на криптоактиви, който има за цел да уреди търговията с този тип инструменти. Предложеният законопроект е първия по рода си, свързан с криптовалути, като той идва в отговор на европейския Регламент за пазарите на криптоактиви (MiCa) и задължението на България като страна членна ЕС да го транспонира.
Основната цел на законопроекта е да създаде хармонизирана регулаторна рамка за криптоактивите в Европейския съюз, като установи правила за издаването, предлагането и търговията с тях. Заместник-министърът на финансите Методи Методиев обясни, че се предвижда Комисията за финансов надзор да бъде компетентният орган за лицензиране, регулиране и надзор на доставчиците на услуги за криптоактиви и издателите на повечето видове криптоактиви. Българската народна банка ще контролира издателите на токени за електронни пари.
Предлага се преходен период до края на 2025 г. за привеждане в съответствие с новите изисквания на вече съществуващите доставчици на криптоуслуги, които са оперирали преди 31 декември 2024 г.
До момента в България липсва специфична регулация за придобиването, търгуването и разплащането с криптовалути, с изключение на мерките срещу изпирането на пари. От 2020 г. съществува регистрационен режим за обменните бюра и доставчиците на портфейли за криптовалути.
Новият закон цели да защити интересите на инвеститорите и клиентите на криптоплатформи, да създаде прозрачен и ефективен пазар, да поддържа стабилност и доверие, както и да насърчи иновациите и лоялната конкуренция в сектора.
Според вносителите, приемането на законопроекта ще позволи на българските компании да се възползват от предимствата на европейската регулация и ще доведе до по-надежден и сигурен пазар на криптоактиви. Очаква се регулирането да разшири инвестиционните възможности и ще повиши сигурността чрез ефективно управление на операционните и киберрискове, като същевременно минимизира риска от фалити и предпазва потребителите от загуби, причинени от кибератаки и други инциденти.
Източник: Economic.bg