22.8 C
София
петък, 11 юли 2025

Залогът за Mediobanca на дребния пенсионен фонд Enasarco намирисва на държавна намеса

Най-четени

Още от същото

Дребен италиански пенсионен фонд ще играе ключова роля във враждебния опит на банка „Монте дей Паски ди Сиена“ да придобие по-едрия си местен конкурент Mediobanca („Медиобанка“) след като вложи почти 70% от общия си дял от европейски ценни книжа в кредитора от Милано. Частното пенсионно дружество Enasarco на търговски агенти, което управлява активи за 9.8 млрд. евро, е придобило дял от 2.52% в „Медиобанка“ през тази година, показват документи, проверени от „Файненшъл таймс“.

Ходът, предизвикал обвинения за правителствено вмешателство в офертата на „Монте Паски“ за поглъщане от опозиционни законодатели, изглежда прекалено голям залог от страна на фонда, твърдят добре информирани източници. Един от лицата, запознато с дейността на Ensarco, изразява опасения от позицията му в „Медиобанка“ спрямо вътрешните му рискови граници, докато друго я определя като „необичайна.

Италианското министерство на финансите регулира пенсионните фондове и правителството на ремиера Джорджа Мелони подкрепя предложението на „Монте Паски“ да купи по-едрия си съперник. Сред най-големите акционери и на двата кредитора са милиардерската фамилия Дел Векио и строителният магнат Франческо Калтаджорне.

Enasarco има право да инвестира едва 6% от активите си в европейски акции, което е еквивалентно на 600 млн. евро. Позицията на дружеството в „Медиобанка“ е оценена на почти 400 млн. евро въз основа на текущата пазарна цена на банковите акции или 67% от общия размер на позволените вложения на фонда. Друг пенсионен фонд – Enpam, чийто активи от 26 млрд. евро са почти три пъти повече отколкото на Ensarco, притежава има почти 2-процентно участие в „Медиобанка“ на стойност близка до 300 млн. евро.

Дяловете могат да се окажат изключително важни в сложната игра на кабинета на Мелони за преразпределяне на силите в италианския банков сектор. „Монте Паски“, чиято неприятелска оферта за поглъщане в размер на 13.3 млрд. евро е с 4% отбив от пазарната оценка на акциите на „Медиобанка“, обяви през миналата седмица, че ще отмени изискването 66.7% от инвеститорите да се съгласят да продадат акциите си, за да продължи сделката. Вместо това, кредиторът от Тоскана каза, че 35% ще са достатъчни, за да получи „де факто“ контрол върху „Медиобанка“.

Банка „Монте Паски“, която през 2017-а бе спасена от фалита с пари на италианските данъкоплатци е почти убедена, че ще получи подкрепа за покупката от двата най-едри акционера на мишената – Дел Векио и Калтаджорне, чийто общ дял в „Медиобанка“ е 28 процента. Което означава, че ще е необходимо съгласието на още само 7% от акционерите. Пенсионният фонд на италианските адвокати Cassa Forense е инвеститор в „Медиобанка“ от 2008-а и има 1% участие в нея, който, заедно с процентите на другите две пенсионни дружества се доближава до заветните 7 процента.

Холдинговата компания Delfin на покойния Леонардо дел Векио и Калтаджорне подкрепят твърдо амбициите на равителството да изгради трети стълб на италианската банкова система, който да се конкурира с местните банкови лидери „Интеза Санпаоло“ и „Уникредит“. Двата инвеститора са, съответно, вторият и третият по големина акционери в „Монте Паски“ и в италианския застрахователен първенец „Дженерали“, чийто най-едър акционер е „Медиобанка“. Което де факто означава, че контролът върху банката ще даде известно влияние и върху застрахователя.

Марио Турко – сенатор от движение „Пет звезди“, критикува остро (според него) „намесата на кабинета на Мелони и на (финансовия министър) Джорджети“в сделката и посочва, че те прахосват пари на данъкоплатците „като хвърлят в играта „Монте Паски“ и пенсионните фондове с единствената цел да подкрепят амбициите на индивидуални инвеститори като Delfin и Калтаджорне“.

Говорител на финансовото ведомство определи обвиненията на депутата като „неоснователи“. „Правомощията на министерството на финансите са ограничени до последващ одит на финансовите отчети на пенсионните фондове и не включват дори на теория способността да влия пряко върху оперативните им решения“, допълва той.

Представител на Enpam пък заявява, че „пенсионното дружество взема инвестиционните си решения въз основа на пазара и в интерес на членовете си“. А неговият президент Алберто Оливети отхвърли публично обвиненията на Турко като каза, че Enpam инвестира отдавна в италиански банки.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации