6.8 C
София
сряда, 14 май 2025

Западни компании се надяват да се върнат някога в Русия

Най-четени

Още от същото

Една сутрин през октомври 2024 г. трима мъже влизат в московската централа на „Главпродукт“ – най-големият производител на консерви в Русия. Единият се обяви за новия генерален директор и казва, че вече той взима решенията.

Мъжете са били изпратени от „Росимущество“ – руската федерална агенция за управление на собствеността, според основателя на компанията и двама души, запознати с въпроса, цитирани от Reuters.

Президентът Владимир Путин издаде указ „Главпродукт“ и други активи, които в крайна сметка са собственост на американската компания Universal Beverage, да бъдат поставени под „временно управление“ на руската държава, давайки на Москва контрол върху управлението на бизнеса.

Тази съдба е сполетя около дузина чуждестранни компании, включително датската пивоварна Carlsberg и финландската комунална компания Fortum, откакто Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г. Но „Главпродукт“ беше първият бизнес, американска собственост, който попадна под контрола на Москва по този начин.

Стремежът на президента на САЩ Доналд Тръмп за бързо възстановяване на връзките с Москва, което вероятно ще доведе до вдигане на икономическите санкции, наложени от САЩ съвместно с други западни страни, за да накажат Русия за нейното нахлуване в Украйна, насърчи спекулациите за отмяната на подобни мерки.

Москва дори каза, че очаква американските компании скоро да се върнат в Русия.

Но никой все още не е обявил планове да го направи и далеч не е ясно как Москва може да възстанови доверието на травматизираните западни инвеститори, да не говорим за възстановяване на изгубените им активи.

Руската държава изземва чужди и местни фирми

Всъщност „временното управление“ е един от няколкото начина, по които държавата се стреми да присвои активи и да ги преразпредели към лоялни на режима лица, каза Септимус Нокс, директор на консултантската компания S-RM.

Според основателя Леонид Смирнов, новите шефове на „Главпродукт“ не само са преконфигурирали радикално фирмата, но и наблюдават спад в продажбите.

Те напълно ми отнеха контрола върху моята компания“, каза Смирнов пред Reuters от Лос Анджелис.

Той живее в Съединените щати, откакто бяга от Съветския съюз през 70-те години, но създава „Главпродукт“ в Русия в края на 90-те години.

Няколко седмици по-късно разгледахме корпоративния регистър на Русия онлайн и видяхме, че собственикът се е променил и вече е подразделение на Руската федерация. Тази „временна промяна“ не изглежда толкова временна.“

Държавният департамент на САЩ заяви, че е запознат с изземването на „Главпродукт“ от Русия. „Росимущество“ не отговори на искане за коментар.

Руските активи на две европейски държавни компании – Fortum и германската Uniper, като и двете управляват електроцентрали в Русия – се управляват почти две години от ръководители, инсталирани в Москва.

Френският производител на кисело мляко Danone и датският пивовар Carlsberg са с конфискувани руски активи, а продажбите им са насочени към конкретно подбрани купувачи.

Няма признаци, че този процес може да бъде обърнат и след като бизнесът навлезе в него, съдбата му е малко или много решена“, каза Нокс.

Процесът не е ограничен само до западни компании, тъй като руската държава конфискува все повече местни активи чрез съдилищата. През януари водещ търговец на зърно, московското летище „Домодедово“ и няколко стратегически склада бяха отстъпени на държавата.

Освен това Русия прие законодателство, което позволява да се идентифицира собственост на САЩ, която да се използва като компенсация за загуби, свързани с нейните активи, замразени в чужбина. Подготвя се и нов закон, който ще разшири обхвата на други западни нации, казаха източници на Reuters през февруари.

Западните фирми нямат много възможности

Съществуващият правен арсенал на Москва вече е много мощен.

Carlsberg обяви, че се е съгласил да продаде дела си в Baltika Breweries на неназован купувач през юни 2023 г., но Русия се намеси три седмици по-късно с указ на Путин, който постави активите под временно управление.

През декември 2024 г. Carlsberg продаде дела си на двама дългогодишни служители в Русия за приблизително 320 милиона долара, доста под пазарната стойност.

Правителството инсталира свой собствен слой от мениджъри над главите на ръководителите на Carlsberg в първия ден от временното управление, каза главният изпълнителен директор на Carlsberg Джейкъб Ааруп-Андерсен пред Reuters.

От този ден нататък загубихме оперативен контрол.“

Carlsberg вече нямаше оперативна информация или достъп до акаунти.

За всички намерения и цели бяхме загубили актива“, каза Ааруп-Андерсен.

В „Главпродукт“ производството и продажбите са паднали с около 10% от октомври и някои доставчици и купувачи са прекратили връзките си, според източник, запознат с въпроса.

Срещите в целия офис са спрени и годишните бонуси не са изплатени, каза източникът. Новото ръководство започна консолидиране на бизнес направленията на „Главпродукт“, като постави трите си фабрики и около 1000 служители под една верига на управление.

Смирнов вярва, че това е трик, който в крайна сметка да принуди активите да бъдат продадени на ниска цена – съдба, сполетяла много от западните фирми, които са решили да напуснат Русия през последните три години.

Когато мениджърите на една компания се назначават въз основа на техния политически капитал, а не на техническа компетентност, неизбежно е стойността на актива и качеството на неговите операции да пострадат“, казва Нокс.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации