Жителите и гостите на София ще имат възможността да се запознаят с българските учени на Антарктика и значимата им роля в изследването ѝ. Изложбата „Антарктическите хора – Грижа за Земята“ може да бъде видяна на Моста на влюбените, НДК в периода 17 април – 7 май 2025 г. Официалното откриване ще бъде на 23 април от 19:30 часа. „Антарктическите хора – Грижа за Земята“ повдига темата за екологичните промени и значимата роля на съвременното общество в опазването на околната среда.
Земните ресурси, климатичните промени и биологичното разнообразие са основни теми на научните разработки, които се провеждат на Антарктика. През призмата на българските учени изложбата има и образователен характер, представяйки членовете на българската експедиция и ролята им в изучаването на Антарктика. Заснети на място и с оборудването, което използват, снимките се превръщат в динамични портрети, които ще привлекат вниманието на преминаващите по Моста на влюбените граждани.
Още: Изложба в Народния театър представя първото златно поколение актьори и актриси на България
Изложбата е интерактивна
Фотограф: Марина Великова
„Антарктическите хора – Грижа за Земята“ има и интерактивен характер, като посетителите ще могат да научат повече от интервютата на Марина Великова с участниците в експедицията. Интервютата са реализирани съвместно с Програма „Хоризонт“ на Българското национално радио и ще бъдат достъпни чрез QR кодове. Изложбата е част от проекта „Антарктика в нови измерения“.
Миналогодишната фотографска изложба „Ледовете на Антарктика“ беше представена в София, Пловдив, Варна и Банско. През 2024 година се състоя и изложба на акварели, нарисувани с естествени материали и бяха представени звуците на Ледения континент.
Официалното откриване на изложбата на 23 април 2025 г. от 19:30 ч. е в чест на Деня на Земята. На него авторът на снимките Марина Великова и ръководителят на българската антарктическа експедиция – проф. дн Христо Пимпирев, ще разкажат за приключенията, през които е преминала реализацията на проекта и историите зад изображенията.
Още: Най-ужасната част от океана на земното кълбо: тук вълните достигат 25 метра
Източник: Актуално