Новите и употребяваните превозни средства, както и авточастите, често се използват за данъчни измами. Към тази група спадат също торовете и строителните материали.
Това посочват от Националната агенция за приходите (НАП) в свое прессъобщение, разпространено до медиите във вторник.
От там допълват, че в практиката често се установяват невярно попълнени или изцяло липсващи документи в търговията с тези стоки.
По този начин не се отчитат приходи и/или неправомерно се завишават разходи, което пък води до невнасяне на данъци, източване на ДДС чрез вериги от фиктивни сделки и други нарушения“, казват от НАП.
Това е първото обяснение, което ведомството дава, след като в края на март стана ясно, че въпросните стоки ще бъдат вкарани в списъка на Агенцията на продукти с висок фискален риск. Обновяването на списъка означава нови задължения за търговците, превозвачите и производителите, някои, от които, изразиха недоволство и неразбиране защо техните стоки влизат в списъка.
По-рано тази седмица от Асоциацията на автомобилните производители изразиха своето учудване от новата класификация.
Класификацията на вноса на нови автомобили като рисков много ни озадачи и сериозно притесни“, коментира Таня Груева, изпълнителен директор на асоциацията, пред БНР.
Тя обясни, че за да се регистрира един нов автомобил в България, собственикът трябва да предостави фактура и сертификат за съответствие, който се издава от производителя. Ако няма регистрация, автомобилът или се изнася (за което не се дължи ДДС), или се държи на склад до регистрацията му. Така и двата случая няма щета за фиска.
Ако има стока, която е с нулев фискален риск, това е новият автомобил. Изискванията са строго регламентирани от значителен на брой европейски регулаторни актове“, добави Груева.
От думите ѝ стана ясно, че браншът никога не е обсъждал наличието на сив сектор в бизнеса и че нямат обяснение с какви доводи са вкарани тези стоки в списъка.
С цел да противодейства на некоректните практики, които нанасят значителни щети на бюджета, изпълнителният директор на приходната агенция е предложил строителните материали, пътните превозни средства, частите и принадлежностите за автомобили и торовете да бъдат определени като рискови и вписани в списъка“, обясняват от НАП.
Кога ще бъде обновен списъкът
Както Агенцията съобщи в последния ден на март, новите стоки ще бъдат включени в пълния списък на НАП, считано от 1 май. Конкретно в него ще се включат минералните или химични азотни, фосфорни и калиеви торове; някои видове хидравличен цимент (включително циментов клинкер); изделия от цимент, бетон или изкуствен камък; тухли, плочи, плочки, включително огнеупорни; строителни тухли, подови блокчета, кахли и др.
Голямо перо в таблицата е групата на пътническите автомобили и други автомобилни превозни средства, предназначени главно за транспорт на хора, включително товаропътническите и състезателните автомобили.
Новите стоки в списъка на НАП.
Източник: Economic.bg