11.8 C
София
четвъртък, 24 апр. 2025

Защо златото блести толкова ярко в момента?

Най-четени

Още от същото

Цената на златото рязко се покачи след последните търговски сътресения, които тласнаха инвеститорите към това сигурното убежище, докато конкурентни активи, като американските държавни облигации и доларът, поевтиняха.

Това е свързано с дълбоката промяна в търговската политика на САЩ при президента Доналд Тръмп, а златото „запълни празнината“ като предпочитано сигурно убежище на пазара, казва Вивек Дар, директор „Проучвания на минни и енергийни суровини“ в Commonwealth Bank of Australia, пред CNBC.

Това, което прави последното бягство към сигурни активи толкова уникално, е, че доларът и държавните облигации на САЩ също се разпродават, тъй като привлекателността им като сигурни активи е намаляла“, добавя Дар.

Цената на златото достигна нов връх във вторник – 3 500 долара за тройунция, като все повече анализатори прогнозират по-нататъшно поскъпване. J.P. Morgan очаква благородният метал да струва средно 3 675 долара за тройунция през четвъртото тримесечие на 2025 г. и 4 000 долара до второто тримесечие на 2026 г.

Обратно на това, американските държавни облигации е разпродават в последните седмици, като доходността по 30-годишните ценни книжа достигна най-високото си ниво от ноември 2023 г. Доларовият индекс също се плъзга надолу, като е отслабнал с 8% от началото на годината, показват данни на LSEG.

Макар доходността по 30-годишните облигации да се е покачила само с около 2 базисни пункта от началото на годината, скокът в рамките на седмицата след обявяването на реципрочни мита от Тръмп надхвърли 30 базисни пункта – същият скок бе отчетен и при 10-годишните облигации. Междувременно спот цените на златото са се увеличили с 25% тази година, според данни на LSEG.

Макар доходността по дългосрочните облигации да е спаднала леко от върховете по-рано този месец и доларът да е възвърнал малко от стойността си, след като Тръмп смекчи тона по адрес на уволнението на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, репутацията на американските активи вече е подкопана.

Макар това да не е история за „смъртта на щатския долар“, можем с основание да кажем, че доверието в САЩ, в икономиката и в основните ѝ активи – доларът и облигациите, е отслабнало“, коментира Джон Рийд, пазарен стратег на Световния съвет по златото пред CNBC.

Защо е златната треска?

Традиционно обратната връзка между доходността на облигациите и златото изглежда е нарушена. Обикновено когато доходността се повишава, златото губи привлекателност поради по-високата възможност за алтернативна доходност, тъй като златото не носи лихва.

Характеристиката на златото като защита от инфлация го прави „специално“, според Майкъл Райън, преподавател във факултета по финанси и икономика на Университета на Уайкато.

Митата се очаква да повишат инфлацията в САЩ, което предполага бъдещо вдигане на лихвите, оказвайки натиск върху държавните облигации, казва Райън.

Златото обаче традиционно се възприема като защита срещу инфлация, което може да обясни предпочитанията към него – възможно е именно тази му роля да го прави „специално“, добавя той.

За разлика от валутите и държавните облигации, златото не носи кредитен риск и не е обвързано с икономическата или политическата траектория на една държава.

Още една причина за разпадането на традиционната връзка между златото и облигациите е намаляването на доверието в Америка и в наратива за „американската изключителност“, казват анализатори пред CNBC.

Има отслабващо доверие в американските активи заради икономическата и геополитическата несигурност“, заявява Сони Кумари, стратег по суровините в ANZ.

Пазарите, като цяло, разглеждат търговската война на Тръмп като политическа грешка, а възприеманата независимост на златото от монетарната и фискалната политики увеличава неговата привлекателност.

За разлика от валутите или облигациите, златото не носи кредитен риск и не е обвързано с икономиката или политиката на дадена държава“, казва Александър Цумпфе, старши търговец на благородни метали в Heraeus. „Нещо особено важно във времена, когато доверието в традиционните финансови инструменти е разклатено.“

Диверсификация на активите

Централните банки в развиващите се пазари, които имат по-малко злато в резервите си в сравнение с тези в развитите държави, започват да купуват жълтия метал и вероятно ще продължат да го правят, тъй като се стремят да диверсифицират резервите си, доминирани в долари, казва Ели Лий, главен инвестиционен стратег в Bank of Singapore.

Последните разпродажби на долара предизвикаха разговори за глобална дедоларизация и подкопават неговата роля като световна резервна валута.

Златото е било разглеждано като потенциална алтернатива за основна резервна валута неведнъж.

Страните осъзнаха, че златото може да бъде хедж срещу риска САЩ да замразят валутни резерви заради несъгласие с американската политика“, казва Дар от CBA.

Въпреки че разпродажбата на долара помага на златото, Дар отбелязва, че е трудно да си представим значителен преход от долара, имайки предвид разходите по съхранение и транспортиране на златото, както и фактът, че то не носи лихва, което ограничава привлекателността му.

В допълнение, въпреки частичната преоценка на статута на американските облигации като сигурен актив, те все още са „изключително трудно“ заменими поради това, че представляват „най-ликвидния пазар в света“, според Тод Брайтън, портфолио мениджър в Franklin Income Investors.

Заместването на американските облигации като основно сигурно убежище няма да се случи скоро, дори и в по-многополюсен свят, заключава той.

Източник: Economic.bg

spot_img

Последни публикации