Парламентарната комисия по транспорт и съобщения одобри на първо четене пакет от законопроекти, сред които ключово място заема регламентирането на нарушенията, свързани със засичането на средна скорост от камерите на тол системата, предава БТА.
За първи път в Закона за движение по пътищата ясно се определя какво е „средна скорост“ – това е скоростта, с която превозно средство изминава определен участък от пътя за определено време, измерена чрез автоматизирани технически средства или чрез секционен контрол.
При установяване на нарушение, за място на нарушението ще се счита целият пътен участък, през който е засечено превишението. Това се очаква да засили контрола по пътищата и да намали тежките инциденти.
Припомняме, че тол системата е технически готова да осъществява контрола, но все още се очаква сертификация на камерите. По-рано през деня в интервю за Нова телевизия транспортният министър Гроздан Караджов заяви, че това е много дълъг и труден процес, тъй като всяка една от над 290 камери на тола, трябва да бъде калибрирана. Това на практика означава, че трябва да се направят тестове с преминаване на автомобил в двете посоки на движение.
Все пак правителството поема ангажимент до юни санкционният режим да влезе в действие. Някои от мерките са вследствие на тежката катастрофа край Телиш, при която загина 12-годишно момиче.
Какво друго се прие?
Сред останалите промени е предложението за намаляване на максимално допустимата скорост по автомагистралите от 140 на 130 км/ч. Въвеждат се и по-строги санкции за превишаване на скоростта в населени места – при над 50 км/ч над ограничението ще се пристъпва към отнемане на свидетелството за управление и по-високи глоби.
Предвиждат се и редица административни облекчения за шофьорите. Сред тях са отпадането на стикерите от предното стъкло, възможност за електронна регистрация на автомобил, както и автоматизирано издаване на електронни фишове без човешка намеса.
Ще има и система за напомняне при изтичащи документи, а фишовете ще се връчват по-ефективно, дори на онези, които умишлено се укриват.
Законопроектите предлагат и възможност млади водачи на 17-годишна възраст да могат да шофират под надзора на пълнолетен придружител. Мярката цели по-ранно натрупване на опит при спазване на контролирани условия.
В отговор на проблема с препълнените паркинги и бавното реализиране на отнети моторни превозни средства, се предвижда ускоряване на процедурата по предаване на автомобилите на НАП или продажбата им на търг.
Засегнати са и случаите с фалшиво позитивни тестове за наркотици. Всеки трети тест дава различен резултат или реагира на медикаменти, което води до неправомерно отнемане на книжки. Новите текстове предвиждат временна санкция до 72 часа, само ако са налице едновременно медицински преглед и предоставени проби за лабораторен анализ.
И накрая, с друг законопроект се създават допълнителни правомощия на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ за извършване на контролни проверки на превозни средства от категории Т1b, Т2b, Т3b, Т4.1b, Т4.2b, Т4.3b директно на пътя.
Източник: Economic.bg