9.8 C
София
събота, 12 апр. 2025

Засилват защитата на подаващите антикорупционни сигнали

Най-четени

Още от същото

Парламентът гласува на първо четене предложения от кабинета пакет абсолютно наложителни промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Две години след приемането на нормативния акт, който въвежда Директива (ЕС) 2019/1937 на Европейския парламент и на Съвета от 23 октомври 2019 година относно защитата на лицата, които подават сигнали за нарушения на правото на Съюза, се цели премахването на всички несъответствия между двата нормативни акта.

„Независимо от последващите влизането му в сила три изменения на закона и към настоящия момент все още не е налице пълно транспониране на Директива (ЕС) 2019/1937. С цел отговор на критиките на Европейската комисия по отношение на несъответствието на закона с изискванията на Директивата и пълното й транспониране, както и необходимостта от изпълнение на ангажиментите, поети от Република България с Националния план за възстановяване и устойчивост, се предлага настоящият законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповeстяващи информация за нарушения. Настоящият законопроект, както и предложените текстове в Закона за местното самоуправление и местната администрация, са съгласувани и одобрени в цялост от Европейската комисия“, мотивират се от правосъдното министерство.

Законопроектът предвижда изключението от защитата по закона да засяга само поверителността на разговорите и кореспонденцията между адвокатите и техните клиенти („привилегия на правната професия“), а не както е в момента да обхваща лицата, упражняващи юридическата професия. Изключително наложителна промяна с оглед гарантиране защитата на представителите на юридическите професии, подаващи сигнали за нарушения на законодателство, застрашаващи или увреждащи обществения интерес.

Друга промяна е от разпоредбите на закона да могат да се ползват не само работниците и служителите, но и доставчиците на услуги. Въвежда се и алтернатива на документирането на устните сигнали, като към съществуващата възможност те да се записват във формуляр, се добавя и възможността да се архивират чрез запис на траен и позволяващ извличане носител.

Заключителните разпоредби предвиждат уредба в Закона за местното самоуправление и местната администрация, по която общинският съвет да избира от състава на своите съветници постоянна етична комисия, която да разглежда постъпили сигнали за неетично поведение, за конфликт на интереси и за корупция на общински съветници и други сигнали за нарушения на Етичния кодекс. Въз основа на тези сигнали ще се отчита и публикува информация за броя им и за предприетите по тях действия, като се въвежда и отчетност на етичните комисии в общинските съвети.

Приетият на първо четене законопроект на Министерския съвет е малко по-консервативен от този на „Продължаваме промяната-Демократична България“, който мнозинството не подкрепи. Той предвижда въвеждане на защита и за лица, получили информация за нарушение в хода на процедура по наемането им на работа, както и след прекратяване на трудовото им или служебно правоотношение.

Друга разлика е и предложеното премахване на ограничението за образуване на производство, ако от нарушението са изминали повече от 2 години. От ПП-ДБ предлагаха още в 7-дневен срок подателят на сигнала да получи потвърждение, че е получен, като се регламентира и своевременното предаване на информацията до съответните компетентни институции.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации