22.8 C
София
сряда, 23 юли 2025

Здравната комисия в парламента ще гласува законопроектите за заплатите на лекар-специализантите

Най-четени

Още от същото

Комисията по здравеопазване в парламента ще разгледа четири законопроекта, които засягат условията на труд на лекар-специализантите. Вчера предложенията си депозираха в Народното събрание от управляващото мнозинство ГЕРБ, БСП и „Има такъв народ“, а по-рано това направиха и „Продължаваме промяната – Демократична България“, „Величие“ и „Възраждане“.

В началото на лятото млади лекари, студенти и специализанти излязоха на протести под надслов „Бъдеще в България“ с искане за достойни условия на труд, както и за реформи в здравната система, за да не им се налага да емигрират в чужбина.

Предложението на управляващите

ГЕРБ, БСП и „Има такъв народ“ въвеждат персонални глоби за директори на болници, които не спазват договорените нива на заплащане в колективния трудов договор. И занапред, както и сега, заплатите на медицинските специалисти ще се определят не в закон, а в колективния трудов договор за сектор „Здравеопазване“. Това предвиждат промени в закона за лечебните заведения, внесени в парламента от Костадин Ангелов от ГЕРБ, Иван Ибришимов от БСП и Андрей Чорбанов от „Има такъв народ“.

Законопроектът въвежда нови текстове за уреждане на заплатите в лечебните заведения, които вече се разпростират за цялата система на болнична помощ, независимо от собствеността. Според тях, основните месечни трудови възнаграждения на персонала в лечебните заведения, които се финансират със средства от НЗОК или бюджета, ще трябва да са не по-малко от предвиденото в действащия колективен трудов договор. Ако такъв няма, ще се вземат предвид нивата от последния КТД, увеличени с процента на нарастване на средната работна заплата за страната за периода между този КТД и момента на определяне на основната заплата.

Персоналът в лечебните заведения ще получава и допълнително възнаграждение за придобита допълнителна квалификация от не по-малко от 3% от основната заплата. Допълнителното заплащане за нощен труд ще е най-малко 0,5% от минималната заплата за всеки отработен нощен час или за част от него.

За нарушение на тези разпоредби, управител, изпълнителен директор или директор ще се наказва с глоба от 15 000 лв., а при повторно извършване на същото нарушение – 30 000 лв. Същите глоби се въвеждат и за председател или член на Съвета на директорите, или контрольор на лечебно заведение, които не осъществяват контрол за спазване на изискванията за заплатите най-малко на три месеца.

Други предложения

„Продължаваме промяната – Демократична България“ предлага основната заплата на лекар без специалност да е най-малко 150% от средната заплата за изминалите 12 месеца, за които има официални данни от Националния статистически институт. От обединението предлагат още за медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, на лекарските асистенти, помощник-фармацевтите и пр. основната заплата трябва да стане 125% от средната. Добавката за продължаващо медицинско обучение да е 1% от основната заплата, а за придобита допълнителна квалификация – 5 процента. За нощния труд тяхното предложение е същото като на ГЕРБ, БСП и ‘Има такъв народ“.

Проектът на „Възраждане“ е същият, но те предлагат 140% минимално ниво на заплащане за медицинските сестри и акушерките. „Величие“ предлага в закон да се запишат направо нетни заплати – 6000 лв. за лекар, 4000 лв. за медицинска сестра, 1500 за санитар.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации