Здравните власти на Франция съобщиха за първия потвърден случай на ебола, установен на територията на страната. Заразеният е лекар, завърнал се от Демократична република Конго, където в момента се разпространява мащабно огнище на заболяването.
В рамките на тази епидемия Франция е първата държава извън Африка, потвърдила случай на заразен на територията си. По време на западноафриканската епидемия през 2014 г. двама пациенти бяха транспортирани във Франция, но диагнозите им бяха поставени преди пристигането им, припомня в. „Льо Монд“.
Според френското министерство на здравеопазването пациентът е пристигнал в Париж във вторник с редовен полет от Киншаса. При качването си на борда той е проявявал само леки симптоми, главно главоболие.
По време на полета състоянието му леко се е влошило, след което веднага след кацането е бил изолиран и настанен за лечение, още преди официалното потвърждение на заболяването.
Въпреки че от министерството на здравеопазването подчертаха, че опасността от предаване се смята за ниска, френският премиер Себастиан Льокорню незабавно заяви, че следи ситуацията „много внимателно“.
Настоящото огнище на ебола в Демократична република Конго беше обявено на 15 май след серия необясними смъртни случаи в източната провинция Итури. По официални данни досега са регистрирани над 1000 случая и 267 смъртни случая, което означава смъртност от около 25 процента.
Източник: Banker.bg

