
И на първо и на второ четене, в един ден, парламентът прие Закона за ратифициране на международните здравни правила, изменени с резолюция WHA77.17 на Световната здравна асамблея и приети на 1 юни 2024 година.
„За“ гласуваха 102 депутати (58 от ГЕРБ-СДС, един от ПП-ДБ, 22 от ДПС-Ново начало, 8 от „БСП-Обединена левица“, 13 от „Има такъв народ“). „Против“ бяха 30 депутати (26 народни представители от „Възраждане“ и 4 от „Величие“). „Въздържал се“ гласуваха 6 народни представители от МЕЧ.
По време на дебатите няколко депутати от „Възраждане“ яростно се обявиха срещу ратификацията, припомняйки как по време на COVID-пандемията – правата на гражданите са били ограничавани заради предписанията на Световната здравна организация.
Красимира Катинчарова от „Величие“ също обяви, че нейната парламентарна група няма да подкрепи ратификацията, защото изменените правила вече са приети от Европейската комисия, а Урсула фон дер Лайен е разследвана по подозрения за договорки с „Пфайзер“ по думите й за – „за 35 млрд. евро“. (В действителност тя не е разследвана, а Общият съд на Европейския съюз отмени решението на Европейската комисия, с което беше отказан достъп на журналистка от The New York Times до есемеси, разменени между председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен и главния изпълнителен директор на „Пфайзер“ Алберт Бурла).
Проектът на закона за ратификация е внесен от Министерския съвет.
В мотивите към него здравният министър Силви Кирилов обясни, че през януари 2022 г., отчитайки поуките, извлечени от пандемията с COVID-19, с Решение 150(3) (2022) на Изпълнителния съвет на Световната здравна организация държавите – членки на организацията, са се споразумели да предприемат всички подходящи мерки за разглеждане на потенциалните изменения на Международните здравни правила (2005 г.) с цел укрепване на глобалната готовност и капацитета за реагиране при извънредни ситуации в областта на общественото здраве.
Международните здравни правила целят превенция, подготовка, защита, контрол и осигуряване на отговор на общественото здраве при международно разпространение на болести по начини, които са съизмерими и ограничени в рамките на рисковете за общественото здраве и с които се избягва ненужно въздействие върху международния трафик и търговия.
Прилагането им се ръководи от принципите:
• Пълно зачитане на човешкото достойнство, правата на човека и основните свободи на хората и насърчаване равнопоставеността и солидарността.
• Прилагане в рамките на Хартата на Организацията на обединените нации и Конституцията на Световната здравна организация.
• Универсално приложение за предпазване на всички хора по света от международното разпространение на болести.
• Суверенно право на държавите – членки на ООН и на СЗО, да създават и прилагат законодателство в изпълнение на техните национални здравни политики.
Изменените Международни здравни правила (2005) целят прилагане на научените уроци от пандемията от COVID-19. С тях се поставя фокус и върху подготвеността и превенцията, а не само върху наблюдението и реакцията при извънредни ситуации в областта на общественото здраве на международно ниво. Това са и два основни приоритета на действията на ЕС в областта на глобалното здраве, отбелязват вносителите от Министерския съвет.
По повод ратификацията бяха изпратени две становища. Едното – на КНСБ бе положително, а другото – на Българския зъболекарски съюз (БЗС) бе отрицателно. В него той препоръчва на членовете на Комисия по здравеопазването в 51-то Народното събрание да оценят много внимателно отражението на новите изменения в международните здравни правила върху:
– Националният ни здравен суверенитет;
– Правата и задълженията на лечебните заведения и здравните специалисти работещи в тях;
– Механизмите за въвеждане на извънредни епидемични мерки без парламентарен или съдебен контрол.
От БЗС смятат, че при ратификация следва да бъде изисквана или предложена:
– Формулировка на тълкувателна декларация, гарантираща ни, че прилагането на измененията няма да противоречи на Конституцията и законите на Република България;
– Ангажимент за прозрачност по прилагане на международните здравни правила чрез вътрешно законодателство и съдебен контрол при въвеждане на извънредни ограничителни мерки, засягащи медицинските практики.
От КНСБ, които подрепят ратификацията, обръщат внимание, че важен момент в приемането на новите международни здравни правила е предложението за резолюция на ЕС (2007/2079 INI), в което се отбелязва, че този международен механизъм „не трябва да е по-рестриктивен по отношение на международното движение и не по-агресивен и обезпокоителен за хората в сравнение с други приемливи алтернативи, които биха постигнали подходящото ниво на здравна защита”.
Източник: Banker.bg