29.9 C
София
четвъртък, 25 юни 2026

Техническа експертиза ще изяснява причините за катастрофата на магистрала „Тракия“ с трима загинали

Най-четени

Още от същото

Вчерашната катастрофа на магистрала “Тракия” разбуни за пореден път духовете в обществото по темата с пътния травматизъм, след като камион мина през две мантинели и блъсна лек автомобил, движещ се в насрещното платно. При инцидента загинаха две момчета, футболисти от школата на “Славия” и шофьорът, който е баща на едно от момчетата. Освен трите жертви бяха ранени 46-годишният треньор в школата на “Славия” Иван Терзийски и 49-годишната му съпруга, пътували заедно със загиналите. Те са настанени в тежко състояние в ямболската болница “Св. Пантелеймон”.

Първоначалната версия беше, че на 290-я км на магистрала “Тракия” шофьорът на камиона пука лява гума и помита мантинелите. Навлиза в насрещното платно и удря леката кола. Днес на брифинг обаче от прокуратурата обявиха, че няма потвърждение за това. Няма потвърждение и за другата хипотеза, че водачът е заспал. За момента нито една от възможностите не е изключена, като предстои назначената автотехническа експертиза да изясни случилото се. В публичното пространство се появиха твърдения на очевидци, които разказаха, че гумата е била спукана чак след преминаването през мантинелата, а не преди това.

Прокурор Живко Илиев от Окръжна прокуратура-Ямбол обяви, цитиран от БТА, че е повдигнато обвинение на водача за причиняване на смърт на пътя, за което се предвижда от 5 до 20 години затвор. Той е задържан, като ще му бъде поискан и постоянен арест.

По информация на Добрин Димитров от ОДМВР – Ямбол шофьорът на тира е извършвал и предишни нарушения на пътя – имал е общо 20 наказания – 4 акта и 16 фиша, както и 2 пътни инцидента. В пътното платно за София той се е движел с 90 км/ч в активната лента, като е потвърдено, че има спирачен път. По данни на разследващите камионът е собственост на водача, който е невредим след инцидента. Пробите за алкохол и наркотици на шофьора на тира са отрицателни.

На брифинг пред медиите, даден при дипломирането на студентите от Академията на МВР, вътрешният министър Иван Демерджиев също коментира трагедията на магистрала “Тракия”.

Приемаме комплексни мерки в много посоки срещу пътния травматизъм. При катастрофата на магистрала Тракия има смущаващи обстоятелства – да премине товарен камион без товар през мантинелите е недопустимо, заяви Демерджиев.

Той бе категоричен, че ще сезира прокуратурата, ако стопаните на пътя не вземат мерки.

“Към момента няма активни действия. Създаде се координация, работим по стратегия, използвайки испанския модел. Тази стратегия ще даде плодове на малко по-късен етап”, увери министърът, апелирайки всички отговорни институции активно да се включат в предприемането на действия.

От стопаните на пътя ще се очаква да прегледат пътната настилка, съоръженията, знаковото стопанство, сцеплението на асфалта и състоянието на мантинелите в най-кратки срокове.

Отстраняването на проблемите в рисковите участъци трябва да става много бързо. Разпоредих във Фонда за пътна безопасност да се мотивират подробно докладите. Ще проверим внимателно разходите, направени до момента, и при злоупотреби, ще сезираме компетентните органи, уточни Демерджиев.

Източник: Banker.bg

spot_img

Последни публикации