Иран остро осъди въздушните удари, нанесени от САЩ срещу няколко обекта по южното крайбрежие на страната вечерта на 26 юли. От иранското външно министерство определиха действията на Вашингтон като грубо нарушение на меморандума за разбирателство, подписан между двете страни в средата на юни с цел прекратяване на войната в Близкия изток.
В официална позиция Техеран заяви, че американските удари нарушават както Хартата на ООН, така и поетите ангажименти по подписаното споразумение. Според иранските власти атаките представляват сериозно нарушение на международното право и на договореностите между двете държави.
Техеран добави, че е ударил цели, свързани с американските военни сили в отговор на атаките на САЩ, но не уточни които са целите, нито къде са разположени, отбеляза „Ройтерс“.
„Банкеръ“ припомня, че САЩ атакуваха ирански обекти в Ормузкия проток за първи път от сключването на примирие. Военното командване заяви, че те са в отговор на атака на ирански дрон срещу търговски кораб в пролива в четвъртък. Цели са били ирански складове за ракети и дронове.
САЩ и Иран подписаха споразумение на 17 юни, което предвижда 60-дневно прекратяване на огъня, отваряне на Ормузкия проток и сваляне на част от американските санкции срещу Техеран.
Източник: Banker.bg

